Lody tradycyjne – kunszt i rzemiosło, o którym najstarsze lodziarnie nie zapomniały!

Lody kiedyś, a lody dziś. Nie wszyscy wiedzą jak lody smakowały 50 lat temu. Mało kto pamięta, jak trudno było zdobyć podstawowe składniki do ich wyrabiania.

Lody kiedyś, a lody dziś. Nie wszyscy wiedzą jak lody smakowały 50 lat temu. Mało kto pamięta, jak trudno było zdobyć podstawowe składniki do ich wyrabiania. Mleczarnie, kurze fermy, stragany to tylko kilka miejsc, do których należało się udać, aby zakupić bazowe produkty takie jak mleko, jaja czy owoce. To ta łatwiejsza część. Zdecydowanie trudniej przedstawiał się zakup towarów deficytowych – kakao, wanilia, rodzynki. Większość z tych dóbr, można było kupić wyłącznie za dolary, a nie zawsze były one dostępne. Na szczęście wytrwali wytwórcy lodów, mimo wielu trudności, nieustępliwie działali i robili, wszystko, co w ich mocy, aby uporać się z przeciwnościami, a wszystko po to, by dzieci i dorośli w upalny dzień mogły poczuć na językach odrobinę chłodu i słodyczy.

Wiele się zmieniło, ale są jeszcze miejsca, w których tradycyjna receptura stosowana jest po dziś dzień.

Lokalne lodziarnie sprzedawały setki kilogramów lodów dziennie. Szczególnie w okresie pełnym słońca. Wszystkie smaki produkowane były na bieżąco, więc świeżość grała pierwsze skrzypce. Czasem trzeba było poczekać nie tylko w długiej kolejce, ale również na dorobienie kolejnej partii lodów, by zjeść ulubiony smak. Jeśli się nie udało, cóż „jutro też jest dzień”. 

Dziś jest zgoła inaczej. Pełno wartościowe produkty zamieniono na półprodukty, świeże jaja na jaja w proszku, dodano konserwanty, a wyprodukowane lody są mrożone i przechowywane w ogromnych chłodniach, by nie zabrakło ich przez dobrych kilka, kilkanaście dni. Tradycja zamieniła się w przemysł, jednak ci, którzy zostali przy swoich ideałach to prawdziwi mistrzowie rzemiosła.

Sekret od zawsze był jeden – JAKOŚĆ.

Jakość produktów i tradycyjny sposób wytwarzania lodów według receptur sprzed kilku pokoleń. Tym lokalne, tradycyjne lodziarnie od zawsze przekonują nasze serca, by wracać. Lody „takie jak dawniej” charakteryzują się przede wszystkim tym, że baza zawsze powstaje na prawdziwych jajkach i mleku. Proces trwa nie więcej niż dwie godziny. Mleko wlewane jest do pasteryzatora i podgrzewane do bardzo wysokiej temperatury, ale nie na tyle, by doprowadzić do wrzenia. W tym czasie dodaje się jaja i cukier, a następnie miesza całą masę. Etapem końcowym jest włożenie wyrobu do dojrzewalnika, gdzie całość jest chłodzona. Voilà – lody śmietankowe gotowe!

Uzyskać inny smak, to dodać do bazy kolejne składniki. Lody karmelowe? Wypalić cukier i dodać do bazy. Lody truskawkowe? Truskawki prosto z Kaszub, dodać do bazy. Inaczej sprawa ma się w przypadku sorbetów, dlatego że tam, zamiast mleka należy używać soku z owoców. Co ważniejsze tych lodów nie można długo mrozić, przez co nie robi się ich na zapas. Dlatego też tradycyjne lodziarnie to gwarancja świeżości i jakości towarów.

Mimo upływu lat nam się udało!

Udało nam się przetrwać już 59 sezonów. Udało nam się zachować receptury i udało nam się być miejscem wręcz „kultowym” według naszych gości. Jako jedna z ostatnich, tradycyjnych lodziarni z powodzeniem wykorzystujemy spuściznę naszych ojców, dziadków i pradziadków. Tak, dalej produkujemy na mleku i jajach od lokalnych dostawców. Mimo że dziś nie trapi nas zakup składników, to mierzymy się z innymi przeszkodami, chciałoby się rzec, że „tymi na miarę XXI wieku. Jednak skoro minęło tyle lat, a lodziarnia Miś wciąż istnieje, to być może przemysł nie zawsze może wyprzeć tradycje.

TOrT
MakOWO-serOWy

Rolada to jedno, a tort to drugie. Tym razem delikatna masa makowo-serowa przeplatana jest żurawiną.

NiespOdziaNka

Lubisz się pozytywnie zaskoczyć? Cudownie! Jaki to smak? Musisz się domyślić! W naszej ofercie poza klasycznymi smakami lodów znajdziesz ten jeden unikatowy, który czasem smakuje jak malina, innym razem jak wanilia z pieprzem, a niekiedy strzela na języku! Smak, który zadziwia i dzięki temu jest przez wszystkich ceniony.

Truskawka

W naszym zestawieniu smaków nie mogło zabraknąć tradycyjnych lodów truskawkowych. Truskawka znajduje swoje uznanie w wielu deserach. Klasyczny smak lodów, który zna każdy. Do jego produkcji używamy świeżych truskawek z polskich upraw na Kaszubach. Idealne latem, gdy mamy ochotę na coś zimnego i owocowego.

deser aNgielski

Kolejny smak, do którego produkcji używamy Hiszpańskiego wina! Deser angielski to pudding aromatyzowany wanilią połączony z białym, słodkim winem. Lody popularne nie tylko w Polsce, ale również w Irlandii. Ciekawy, wyszukany i odkrywczy smak, którego nie sposób odmówić.

Malaga

Prawdziwie Hiszpański smak! W tym wypadku głównym składnikiem jest Hiszpańskie wino szczepów Pedro Ximénez i Muscat de Alexandria! Do tego należy dodać rodzynki moczone w rumie! Nazwa wywodzi się oczywiście od hiszpańskiego miasta Malaga, w którym produkowane jest słynne wino deserowe.

Wanilia

Tradycyjne lody o smaku waniliowym. Wanilia to przyprawa, która nadaje aromat i wyjątkowy smak naszym lodom. Kwiat wanilii pochodzi z Ameryki Południowej i w Europie znalazł się za sprawą Hiszpańskich żeglarzy. Lody lekkie, delikatnie słodkie i przyjemne w smaku.

cytryNa

Sorbet jak się patrzy! Bazą każdego sorbetu jest sok z owoców. Legenda głosi, że to Włosi pierwsi odkryli mieszankę śniegu, soli i saletry, która po dodaniu lemoniady stała się pierwszymi lodami o smaku cytrynowym. Bardzo orzeźwiające i pobudzające kubki smakowe. Delikatnie kwaśne, ale w końcu to cytryna.

LOdy Mis

Firmowy smak Misia! Ten mix zna każdy entuzjasta lodziarni Miś! Bazą lodów jest połączenie śmietanki z białą i ciemną czekoladą, orzechem laskowym i wafelkiem. Nieodłączny smak związany z Lodziarnią Miś.

karMel

Tradycyjne lody o smaku karmelowym. Najważniejszym punktem produkcji jest samo przygotowanie karmelu. Jako lodziarnia z tradycyjnymi przepisami, robimy to ręcznie. Aksamitne i kremowe – nie sposób ich nie pokochać.

NiespOdziaNka

Lubisz się pozytywnie zaskoczyć? Cudownie! Jaki to smak? Musisz się domyślić! W naszej ofercie poza klasycznymi smakami lodów znajdziesz ten jeden unikatowy, który czasem smakuje jak malina, innym razem jak wanilia z pieprzem, a niekiedy strzela na języku! Smak, który zadziwia i dzięki temu jest przez wszystkich ceniony.

daquOise
OrzechOwO-daktylOwy

Nazwa tego wspaniałego tortu pochodzi od mieszkanek miasta Dax leżącego w południowo-zachodniej części Francji, które specjalizowały się w przygotowaniu tego wypieku.

sZarlOtka
tradycyjNa

Tylko dobre jabłka nadają odpowiedni smak. Do tego ten zapach cynamonu…. Mmm…

brOwnie
z OrzechaMi

Sama słodycz. Miś zapewnia, że to ciasto to jego specjalność. Kto raz spróbował, ten wie!

ciachO
MakOwe

Tajemnica masy makowej tkwi w dobrym maku i najlepszym miodzie. Do tego bakalie i odrobina skórki pomarańczowej.

serNik
cynaMOnOwy

Tego sernika się nie piecze i nie da się nie kochać!

tOrcik
pierNikOwy

Ciasto na piernik musi trochę poleżeć i Miś to szanuje. Dlatego nasze ciasto piernikowe zostało przygotowane już pod koniec października. Do tego domowej roboty powidła śliwkowe i pyszna masa waniliowo-budyniowa.

daquOise
kOkOs-MangO

Wariacja smakowa francuskiego tortu. Miś eksperymentował i to ciacho zdecydowanie mu się udało!

ciastO
MarcheWkOWe

Puszyste ciacho z nutą ananasa i oczywiście marchewką, bez której nie mogłoby smakować tak dobrze!

rOlada
MakOWa

Pełna maku i świetna w smaku. Miś wie jak oczarować podniebienia.

serNik
pistacjOWy

Ten smak znają wszyscy fani lodów pistacjowych. Tym razem w nieco innej odsłonie.

serNik
tradycyjNy

Z pokolenia na pokolenie przepis przekazywany w rodzinie Misia. To nie tylko ciasto, ale również tradycja!

kakaO

Tradycyjne lody o smaku kakaowym charakteryzują się ciemnym kolorem i słodkim smakiem. Niekiedy mylone z czekoladowymi. W naszej lodziarni uwielbiane przez najmłodszych. Prawdziwe kakao z Kuby.